Často od Vás dostáváme otázku: ” Jak mám správně stříhat živý plot, aby mi vyrostl krásný a dostatečně hustý?”
Stále se opakující chyba u našich klientů je, že nechají rostliny rychle “vyběhnout” nahoru. Takový plot je ale z dolní části řídký a nepříliš estetický.
Pomocí tohoto krátkého videa Vám chceme ukázat správnou metodu stříhání a zahuštění živého plotu.
Jak správně stříhat
Velmi důležité!
Pokud živý plot sázíte na jaře, pak ihned, nejpozději druhý den po vysazení, musíte rostlinky zkrátit na 10 – 15 cm od země!
Pokud živý plot sázíte na podzim, toto zkrácení je třeba udělat hned na jaře následujícího roku. Cca v polovině března, kdy se příroda probouzí.
Sazenice zázračného plotu druhé generace už dodáváme zkrácené, ale i ty rostliny můžete po zimě zkrátit přibližně o 5 cm. Pokud jste náhodou dostali delší sazenice, samozřejmě je musíte zkrátit na 10 – 15 cm.
Díky tomuto řezu nastartujete spící pupeny a rostlina vypustí 3 až 5 nových větví. Tyto nové větve nechte narůst do délky 20 – 25 cm. Pak i tyto větve zkraťte na 10 – 15 cm. Rostlina znovu vypustí nové větve, které po dosažení 20 – 25 cm je také třeba znovu zkrátit.
Tento zahušťovací řez proveďte minimálně 3 krát!
Po třetím zkrácení už můžete Váš živý plot začít tvarovat. Nejlépe pomocí klasických nůžek na živý plot a do lichoběžníkového tvaru.
Při tvarování postupujte následovně:
Vždy nechte nové větve vyrůst do délky 20 – 25 cm a poté proveďte tvarovací řez. Váš živý plot nechte “růst” bočně i do výšky s odstupem 8 -10 cm.
Dbejte na to, aby spodní část lichoběžníku byla trochu širší než horní část. Tímto tvarem zabezpečíte dostatečné slunce pro každou část rostliny a také spodní část Vašeho plotu zůstane pěkně hustá.
Po dosažení požadované šířky a výšky plotu můžete omezit zálivku. Případně umělé zavlažování úplně vypustit. Živý plot pak už stříhejte podle potřeby, abyste zachovali estetickou formu.
Přejeme Vám hodně radosti se živým plotem!